CHCEME DIVADLO S PŘESAHEM

ESO9 international a.s.

j

26 Srp, 2019

CHCEME DIVADLO S PŘESAHEM

Již začátkem roku jsme psali o partnerství ESO9 international a.s. s Divadlem Na Fidlovačce. Při příležitosti tohoto partnerství jsme v jarním vydání NEWS9 uveřejnili rozhovor na téma CHCEME DIVADLO S PŘESAHEM s ředitelem a majitelem divadla Janem Koťátkem. Historie Divadla Na Fidlovačce je velice pestrá. Bohužel se do ní řadí i fakt, že v roce 2015 divadlu hrozilo, že za svoji 95letou existenci bude již potřetí zavřeno. Tehdy se na scéně objevil Jan Koťátko s nabídkou divadlo finančně podpořit a udržet jeho soubor na nuselské scéně. Od roku 2016 se Divadlo Na Fidlovačce pod jeho vedením snaží spolu s celým týmem spolupracovníků dostát tomu, co si na počátku vytkli jeho zakladatelé: „Divadlo vychází ze života a do života se vrací.“

NEŽ JSTE PŘIJAL „ROLI“ ŘEDITELE A MAJITELE DIVADLA, MĚL JSTE JIŽ PODOBNÉ MANAŽERSKÉ ZKUŠENOSTI, NEBO TO PRO VÁS BYLO NĚCO ÚPLNĚ NOVÉHO?
Manažerské zkušenosti jsem měl a manažerské zkušenosti s řízením divadla rovněž, protože v letech 2002–2003 jsem působil na pozici ředitele Městského divadla v Karlových Varech.

JAK SE ČLOVĚK STANE ŘEDITELEM DIVADLA?
Jednoduše – zúčastníte se výběrového řízení na pozici ředitele divadla a to výběrko vyhrajete, jako tomu bylo v Karlových Varech. Anebo si divadlo koupíte a stanete se jeho ředitelem, jako tomu bylo v případě Fidlovačky.

JAK SE VÁM V TÉTO MANAŽERSKÉ POZICI LÍBÍ?
Mě se často lidé ptají, proč to vlastně dělám, a já jim odpovídám, že sám nevím, prostě proto, že mě to baví. Je to netypické prostředí s osobitým kouzlem, které mě vždy zvláštním způsobem přitahovalo. Proto jsem se zúčastnil před lety konkurzu v Karlových Varech (ovšem podotýkám, že jsem vůbec neočekával, že budu úspěšným kandidátem…) a proto jsem i využil příležitosti převzít v roce 2015 Divadlo Na Fidlovačce, které se netajilo svými existenčními problémy.

JAK NÁROČNÉ PRO VÁS BYLO VSTOUPIT DO DIVADLA, ZORIENTOVAT SE V NOVÉM PROSTŘEDÍ A ZAČÍT ŘÍDIT DIVADLO?
Jak už jsem řekl, předchozí zkušenost už jsem měl, což mi dost pomohlo. Orientovat se ovšem musím stále, protože divadlo je neustálá změna. Prošel jsem si přešlapy, pokusy a omyly. Způsob fungování Divadla Na Fidlovačce byl, diplomaticky řečeno, poněkud „zkostnatělý“ a umělecká  úroveň inscenací podprůměrná, což se odrazilo i na ochotě, respektive neochotě města poskytovat granty na uměleckou činnost. Herci i zaměstnanci si proto museli začít zvykat na nové způsoby, nalít si čistého vína a akceptovat, že jsme soukromé divadlo, že se musíme začít chovat jinak – na jedné straně šetřit náklady, vynakládat peníze efektivně, na druhé straně reagovat na divácký zájem a přizpůsobit tomu repertoár tak, aby byl divácky atraktivní, ale současně umělecky kvalitní. Vždycky jsem říkal, že chceme dělat takové inscenace, při kterých se divák bude smát a my se nebudeme stydět.

JAK VYPADÁ PRACOVNÍ DEN ŘEDITELE DIVADLA?
V zásadě stejně jako den každého jiného manažera. I v divadle máme standardní denní provoz, obchodní oddělení, účtárnu, techniky, musíme platit faktury… Takže řeším provozní věci, mám obchodní schůzky, jen je to možná, na rozdíl od jiných oborů, občas trochu okořeněno uměleckými emocemi.

JSOU ZA VÁMI TŘI ROKY, ZA TOTO OBDOBÍ BY SE DALO JIŽ BILANCOVAT. V ČEM VIDÍTE NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH DIVADLA?
Když jsem do Divadla Na Fidlovačce přišel, bylo v podstatě před zavřením, na pokraji diváckého zájmu. Za dobu mého působení jsme vytvořili mnoho nových inscenací, po určitých peripetiích jsme našli nové umělecké vedení, které divadlu dává nový směr, který přilákal nové diváky. Stojíme na začátku nové éry. Vnímání Divadla Na Fidlovačce ze strany diváků i odborné veřejnosti se mění, už nejsme to konzervativní, nezajímavé divadlo pro vesnické důchodce. Naše nové inscenace jsou vnímány pozitivně a lidé opět mají důvod k nám přijít.

CO SE PODAŘILO, Z ČEHO MÁTE VY OSOBNĚ NEJVĚTŠÍ RADOST?
Navážu na to, co jsem právě řekl – mám radost z toho, že jsme přežili a že se nám postupně daří transformovat Fidlovačku do podoby moderní, oblíbené a respektované divadelní scény. Režiséři i herci známých jmen opět mají zájem na Fidlovačce hrát, diváků postupně přichází stále víc a odcházejí od nás spokojeni.

JAKÉ MÁTE DALŠÍ PLÁNY?
Pokračovat ve vytyčeném směru – dělat takové divadlo, které lidi baví a na které jsme pyšní. Dělat divadlo s přesahem – převádět na divadelní prkna nová témata, u kterých se diváci budou bavit, ale zároveň budou mít důvod k zamyšlení.

ROK 2019 JE ROKEM PARTNERSTVÍ JAK PRO DIVADLO NA FIDLOVAČCE, TAK PRO NAŠI SPOLEČNOST ESO9 INTERNATIONAL. JAK TOTO PARTNERSTVÍ VZNIKLO?
My se s Ivanem Polcarem známe už dlouho, pracovně jsme se setkali ještě na mém předchozím působišti. A když jsme se před nedávnem setkali znovu a já mu řekl, čemu se v současné době věnuji, slovo dalo slovo a vzniklo toto partnerství, za které jsme vděčni. Je skvělé, že se stále nacházejí podnikatelé, kteří jsou ochotni podpořit kulturu.

MÁTE VELMI ZAJÍMAVÝ REPERTOÁR. KTERÉ PŘEDSTAVENÍ BYCHOM PODLE VÁS NEMĚLI V TÉTO SEZÓNĚ URČITĚ VYNECHAT?
Myslím, že Vás žádný titul nezklame. Rád bych zmínil dva nejčerstvější tituly, které mají velmi dobré ohlasy – komedii Výjimečný stav s Jitkou Ježkovou a Josefem Poláškem v hlavních rolích a známý muzikál Šakalí léta, jehož nové atraktivní zpracování mělo u nás premiéru před pár dny.

POMALU SE BLÍŽÍ VELKOLEPÉ VÝROČÍ, CO BYSTE POPŘÁL DIVADLU NA FIDLOVAČCE DO BUDOUCNA?
V roce 2021 oslavíme sté výročí založení Divadla Na Fidlovačce a já mu přeji, aby se té stovky ve zdraví dožilo a pak další stovky. Přeji mu diváckou přízeň i respekt odborné veřejnosti. Přeji mu, aby se zde všichni – účinkující, tvůrci, zaměstnanci i diváci – cítili dobře.

Věříme, že vás rozhovor na téma CHCEME DIVADLO S PŘESAHEM zaujal. Přejeme vedení divadla a všem účinkujícím, aby se jim podařilo pokračovat ve vytyčeném směru, dělat divadlo které baví a zároveň přináší důvod k zamyšlení.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Rozhovor připravila: Jana Maidlová

Současná představení Divadla Na Fidlovačce můžeme jen doporučit. Z bohatého programu si jistě vyberete i Vy.

Nejnovější články

PF 2020

PF 2020

Děkujeme všem uživatelům, zákazníkům a obchodním partnerům za celoroční spolupráci a přejeme příjemné prožití vánočních svátků a úspěšný nový rok.

NEWS9 PODZIM/2019

NEWS9 PODZIM/2019

Právě vyšlo nové vydání firemního magazínu společnosti ESO9 international a.s. – NEWS9 PODZIM/2019.

0 komentářů

Trackbacks/Pingbacks

  1. Odměňujeme vítěze soutěže - ESO9.info - […] s ředitelem a majitelem divadla Janem Koťátkem, který rozhodně stojí za přečtení najdete zde, nebo na stránkách tištěného vydání…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + four =